Методический электронный образовательный центр Министерства образования Оренбургской области и Оренбургского государственного университета

Учителю
  • Быстрый поиск
  • Расширенный поиск
Тип материала:
Разделы:
Темы:

24. Письмо друга (Брысякина И.Ю.)

Текст урока

  • Конспект

     Брысякина Ирина Юрьевна,
     учитель английского языка 
    МОАУ СОШ № 37 г. Орска
    
    Английский язык
    11 класс
    УМК Английский в фокусе, под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д, Михеевой И.В., 2012
    Уровень обучения: базовый
    Тема урока: Письмо друга
    Тип урока: урок систематизации знаний, умений и навыков
    Общее количество часов, отведенное на изучение темы: 1
    Данный урок является частью раздела 2E (Writing skills) модуля 2 Where there is a will, there is a way. (12 урок по теме)
    Цель: систематизация знаний, умений и навыков письменной речи.
    Задачи:
    Образовательные:
    - систематизировать знания правил написания личного и электронного писем;
    - актуализировать активный и пассивный словарь в сфере письменной речи; 
    - развивать навыки аудирования.
    Развивающие:
    - способствовать развитию языковых, интеллектуальных и творческих способностей учащихся. 
    Воспитательные:
    - формировать умения общаться и работать в команде, содействовать воспитанию культуры общения.
    Планируемые результаты: знание учащимися необходимого запаса специальных клише и выражений, умение написать личное и электронное письмо, навык аудирования.
    Техническое обеспечение урока: мультимедийная система, презентация MS Power Point
    Дополнительное методическое и дидактическое обеспечение урока: карточки-задания для групповой работы
    
    Содержание урока
    I. Организационный момент.
    - Good morning! I’m glad to see you today. Sit down and be ready for the lesson. Who is on duty today? Tell us about the date. Who is absent?
    II. Разминка (развитие аудитивных навыков): 
    Listen to the song "The letter" which the American pop-group "Box Tops" performs and answer the questions
    Why is the singer going home? 
    What did the girl write in this letter?
    Is it a formal letter?
    III. Постановка цели и задач урока.
    Answer the questions: 
    What are we going to speak about?
    Do you write letters to your friends or relatives? How often?
    Why is it important for us to learn writing letters in spite of the fact it is not a popular means of communication nowadays?
    T: Today we’ll try to systematize your knowledge and skills in writing letters (слайд 2) 
    IV. Основные этапы урока.
    1. Контроль навыков аудирования (задание в формате ЕГЭ). 
    T: Listen to the radio interview and do the task on p. 42.
    2. Систематизация теоретических знаний.
    Read the statements and say which are true or false.
    1. You needn't write the date at the end of the letter.
    2. You need to have paragraphs in the letter.
    3. You should avoid using contractions (don't, can't, etc.).
    4. You should use phrasal verbs.
    5. You needn't ask questions in your letter.
    6. Punctuation is important.
    7. You need to write your name and surname at the end of the letter.
    3. Активизация лексики.
    Choose the right variant.
    Greeting:
    a. Dear Miss Mary,
    b. Dear Mary,
    c. Mary!
    d. Hi, Mary
    Address:
    a. London
    b. Hamilton Street,4, 
    London
          NW676E
    c. 4 Hamilton Street
           London,
           NW676E
    d. London
          UK
    Date:
    a. The 26 October
    b. 26th October / October 26th, 2017
    c. October the 26th
    d. The twenty-sixth of October
    Final phrases:
    a. Good bye!
    b. Yours sincerely,
    c. Love,
    d. Best wishes,
    4. Совершенствование навыков письменной речи.
    Самостоятельная работа учащихся в печатной тетради.
    T: Let us work in the workbook, open p. 17 and do ex. 1. Read the semi-formal sentences and match them to the informal ones.
    T: You are going to visit York this summer and must write letters to two people informing about your plans. What sort of letters (informal/semi-formal) would you write to each of them? (ex. 2 on p. 17 WB)
    T: The e-mail in ex. 3 on p. 17 WB should be written in an informal style. Circle the correct word/phrase to complete the e-mail.
    5. Проверка домашнего задания.
    Let us listen to the e-mail you corrected at home.
    Несколько учеников читают скорректированный вариант электронного письма.
    6. Активизация навыков устной речи.
    T: Read out the rubrics in ex.10 on p. 38 SB and underline the key words. Then answer the questions in the rubric. 
    Ученики выполняют задание упражнения, затем устно отвечают на вопросы (фронтальный опрос).
    Answer Key
    A key words: talk on peer pressure, write letter, on behalf of class, thank her
    reason for writing: thank and invite
    who will read the letter/email: visiting speaker
    how to begin/end: Dear Mrs + (surname)/Regards, (full name)
    what style to write in: semi-formal
    B key words: English friend, Tom, request, email, notes
    reason for writing: invite and give information
    who will read the letter/email: Tom (a friend)
    how to begin/end: Hi Tom!/Lots of love, Paula
    what style to write in: informal 
    what information to include in each paragraph A & B:
    para 1 opening remarks/reason for writing
    paras 2, 3 main subject(s) of letter/ email
    para 4 closing remarks
    7. Динамическая пауза.
    T: Let’s have a rest! Let’s do some exercises for your eyes (динамическую паузу проводит дежурный ученик)
    8. Совершенствование навыков письменной речи, активизация грамматических навыков. 
    Работа в группах по четыре человека. 
    Ask questions to your pen friend due to the ideas from the letters (приложение 1):
    1. You and your family are planning to visit your pen friend Bill in England. He would like to know when you are going to come, if he should meet you at the airport, what places you'd like to visit.
    Ask him about his favourite food.
    2. I'm very glad to get your photo, you look so happy. By the way, where did you take this photo? Where did you go on your holidays? What was the weather like? What did you like doing there?
    Ask your pen friend three questions about the place where he lives.
    3. My Mum often complains that I spend too much time on sports. She is afraid I'll fail my exams to the University. Are you going to enter the University? Do you and your friends spend much time on sports? Why/ why not? What's your parents' attitude towards it?
    As for my latest news, my Dad has just returned from Africa… (Ask three questions)
    Задача учеников – задать вопросы другу по переписке исходя из темы письма. 
    9. Совершенствование навыков письменной речи.
    Select any of the rubrics in ex. 10 and write a letter/email. 
    Review and revise their work.
    Correct their partner’s writing using the checklist. 
    V. Сообщение домашнего задания.
    At home you are to do ex. 9 on p. 38. 
    VI. Подведение итогов.
    T: So, our work is finishing. What did we do at the lesson? (Учащиеся помогают учителю подвести итоги урока)
    T: OK. Today we have worked very well. And your marks are _______________. Thanks for your work. The lesson is over. Good-bye!
    
    
     
     
    
    
      
    
    
    
    
    
     

    Автор(ы): Брысякина И. Ю.

    Скачать: Английский язык 11кл - Конспект.docx

Презентация к уроку

Задания к уроку

Другие материалы