Методический электронный образовательный центр Министерства образования Оренбургской области и Оренбургского государственного университета

Учителю
  • Быстрый поиск
  • Расширенный поиск
Тип материала:
Разделы:
Темы:

62. Традиции наших стран (Перфилова Е.В.)

Текст урока

  • Конспект

                                                                                                                       Перфилова Елена Викторовна             
                                                                                                                      учитель иностранного языка
                                                                                                                      МОАУ «СОШ № 88 г. Орска» 
    
    Английский язык
    Класс: 11
    УМК: Английский в фокусе, под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д, Михеевой И.В., 2012
    Уровень: базовый
    Тема: Традиции наших стран
    Общее количество часов: 102
    Общее количество часов, отведённое на изучение темы: 13
    Место урока в системе уроков по теме: Модуль 5. Урок 62.
    Тип урока: урок совершенствования навыка  устной   речи
    
    Цель: углубить знания учащихся о традициях, обычаях и праздниках России и англоязычных стран; об особенностях празднования Нового года в разных странах мира.
    
    Образовательная задача: активизировать тематическую лексику по теме: Традиции наших стран; практиковать учащихся в чтении   аутентичных текстов.
    Развивающая задача:  развивать умения и навыки учащихся средствами иноязычной коммуникации информировать представителей другой страны об особенностях своей культуры; развивать умение работать с аутентичными текстами,
    Воспитательная задача:  воспитывать уважение и интерес к родной и чужой культуре, чувство патриотизма.
    Планируемый результат:  формирование и совершенствование навыков монологической речи
    
    Техническое оснащение  урока: компьютер, мультимедийный проектор
    Дополнительное методическое и дидактическое обеспечение урока:  презентация Power Point, интернет ресурсы – https://www.youtube.com/watch?v=GT4WbA2nKVs, 
    https://www.youtube.com/watch?v=feuS4xJNxU4
    
    
     Содержание урока
     Организационный момент
    Hello, students! I am glad to see you. 
    What date is it today?
    P1: Today is …
    Проверка домашнего задания.
    Учащимся предоставляется возможность рассказать о 
    русских суевериях (задание базового уровня) – 3 человека
    Сравнение суеверий в России и Британии (повышенный уровень) 2-3 человека
    Учащиеся прослушивают сообщения, высказывают свое мнение, дают оценку.
    Остальные учащиеся сдают работы на проверку учителю
    
    II.  Мотивирующая речевая зарядка  с определением  темы и цели урока
    Look at the pictures and say what you see.
    P1: These are holidays.
    T: Do you like holidays?
    P2: I like holidays a lot.
    T: Why do you like holidays?
    P3: I like an opportunity not to go school and have a rest.
    P4: I like to spend time with my friends or my family.
    T: Have you guessed the theme of our lesson?
    P5: The theme is Holidays. 
    T: Yes, you are absolutely right. We are going to speak about holidays in different countries. 
    (презентация к уроку 62, слайд 2)
    By the way, what is your favourite holiday?
    P1: It is New Year.
    P2: I like the 8th of March
    P3: My favourite holiday is my birthday.
    III. Основной этап урока Знакомство с традициями и праздниками 
    You see, you like different holidays. Let’s listen to some information about holidays in Great Britain. 
    А) Аудирование  с извлечением  запрашиваемой информации.
    T:  Watch and listen to  the information about holidays in Great Briatin  and understand as much as possible, fill all necessary information about holidays in the table
    
    holiday
    date
    Activity
    (приложение к уроку62)
    Учащиеся  просматривают и прослушивают информацию о праздниках  
    (видео к уроку 62, №1)
    T: What information have you got?  Now, let’s check it with a small test.
    Учащиеся проверяют как они поняли информацию при помощи презентации
    (презентация к уроку 62, слайды 3-18     )
    T: What do people do on Xmas?
    P1: People usually go to church, enjoy meals with relatives and friends and exchange presents
    T: What is the main activity on St Valentine’s Day?
    P2: It is sending cards and presents to someone you love without any sign.
    III Активизация лексики по теме
    T: Let’s work with lexic and have some practice in using it. Look at the slides and complete the sentences with the given words
    (презентация к уроку 62. №2)
    IV. Работа над чтением
    T: You know different countries have got different holidays and traditions. We are often surprised by some British or American traditions. But there is a holiday which is really very surprising to many foreigners. What holiday is it?
    P1: I think it is …
    T: No, you are wrong.
    P2: I think it is …
    T: No, you are wrong.
    P3: It is Old New Year. 
    T: Right you are! Now let’s read a text about Russian Old New Year, which is very surprising to many people from other countries.  Read the text and say:
    how many parts  it consist of
    give the title to each part
    Учащиеся читают текст и определяют название для каждой части  Работа в группах
    T: How many parts does the text consist of
    Gr1: There are  6 parts.
    T: Can you give a name to every part?
    Gr2: Part 1 Babylonian Calendar, part 2- Anno Domini Calendar, part 3 – Gregorian Calendar
    Gr3: part 4 Different calendars in Russia, part 5 – A Strange Holiday, part 6 –  Tradition Featured in Cultural Events.
    V. Динамическая пауза.
    T: Listen to the  song by ABBA, sing and relax a little. 
    Учащиеся просматривают, слушают и поют песню (слова на экране)
    ( видео к уроку 62 №2)
    
    VI Совешенствование навыка чтения с извлечением запрашиваемой информации
    T:.Read some more information about New Year Traditions in other countries.
    Your task is  to find out information about strange traditions and  answer the questions:
    What tradition is it?
    Why do people do it
    Учащиеся читают текст и отвечают на вопросы
    (приложение к уроку 62, №2)
    T: What have you learnt from the text?
    P1: It’s a tradition in America to share a sweet midnight kiss with your girlfriend or boyfriend or with anyone in case you don’t have one.  . They believe that this practice brings true love 
    P2: Men parade through the streets holding blazing balls of fire.  The balls of fire bring purification and sunshine.  
    P3:  There is unique custom of making scarecrows and burning them at midnight. The tradition says that this destroys all the bad things that took place in the past 12 months.
    P4: Tradition in Denmark is breaking the dishes at neighbor’s door.  The family is considered to be the luckiest one because it means that they have lots of loyal friends.
    
    VI. Совершенствование навыка монологической речи (работа в группах)
    T: We have learnt a lot about different traditions in Russia and other countries. Let’s try to summarize all the information and make a story about holidays. You should make a story  about holidays.
     
    Учащиеся  обсуждают всю информацию и представляют свою работу
    
    Gr1:Every nation and every country has its own customs and traditions. But there are also internationalholidays which are celebrated in all countries worldwide. They are: Christmas, New Year, Easterand St. Valentine’s day. In Britain, Christmas is the most important public holiday of the year. But in Russia New Year is more popular. And we can say that this holiday is celebrated twice and it is very strange to people from other countries. My favourite holiday is Victory Day. I think, it’s a very important holiday for every family and for the whole country. It is the holiday of joy but with tear on our eyes. It is a very good opportunity to thank out granddad for what they had done and to remember those who were killed during the WarII.
    
    VII. Подведение итогов. 
     Учащимся предлагается заполнить таблицу
    Skills
     well
      Not well
     I can’t 
    I know the meaning of the words. 
    
    
    
    I can   answer the questions.
    
    
    
    I can read the text and understand it. 
    
    
    
    I can discuss the problem in groups.
    
    
    
    
    
    Домашнее задание:
     Задание базового уровня:  рассказ о празднике России или Британии ( по желанию учащихся)
    Повышенный уровень:  рассказ о празднике ( на выбор) в Британии и России. Сравнить что общего в России и Британии, чем они отличаются.
    
    T: Thank you for your work. The lesson is over. Good bye
    
    
    
    
     
    
    
    
    
     

    Автор(ы): Перфилова Е. В.

    Скачать: Английский язык 11кл - Конспект.docx

Презентация к уроку

Задания к уроку

Другие материалы