Методический электронный образовательный центр Министерства образования Оренбургской области и Оренбургского государственного университета

Учителю
  • Быстрый поиск
  • Расширенный поиск
Тип материала:
Разделы:
Темы:

22. Проблемы общения (Брысякина И.Ю.)

Текст урока

  • Конспект

     Брысякина Ирина Юрьевна,
     учитель английского языка 
    МОАУ СОШ № 37 г. Орска
    
    Английский язык
    11 класс
    УМК Английский в фокусе, под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д, Михеевой И.В., 2012
    Уровень обучения: базовый
    Тема урока: Проблемы общения
    Тип урока: урок развития навыков письма
    Общее количество часов, отведенное на изучение темы урока: 1
    Данный урок является частью раздела 2E (Writing skills) модуля 2 Where there is a will, there is a way. (10 урок по теме)
    Цель: создать условия для формирования умений учащихся в оформлении и написании личного письма.
    Задачи:
    Образовательные:
    - познакомить учащихся с правилами написания личного письма;
    - формировать умения учащихся в оформлении и написании личного письма с опорой на образец.
    Развивающие:
    - развивать память, внимание;
    - развивать умение написания дружеского письма.
    Воспитательные:
    - воспитывать уважительное отношение к культуре страны изучаемого языка;
    - прививать интерес к общению на английском языке и навыки самостоятельной работы.
    Планируемые результаты: знание учащимися необходимого запаса специальных клише и выражений, умение определять стиль в зависимости от содержания письма и его получателя, навык написания личного письма. 
    Техническое обеспечение урока: мультимедийная система, презентация MS Power Point
    
    Содержание урока
    I. Организационный момент.
    - Good morning! I’m glad to see you today. Sit down and be ready for the lesson. Who is on duty today? Tell us about the date. Who is absent?
    II. Фонетическая зарядка (совершенствование фонетических и лексических навыков).
    I’m very happy that everybody of you is in good health. Let’s begin our lesson with reading the words (ученики читают слова, относящиеся к лексике урока) (слайд 1).
    Tense
    Shallow
    Rationally
    Nutritious
    Essential
    Positive
    Tired
    Proportion
    Snarled
    Groaned
    Stammer
    Strain 
    III. Речевая зарядка (актуализация опорных знаний).
    Have you got many friends?
    Have you got any pen friends?
    Have you got any foreign pen friends?
    How often do you call your friends on phone?
    Tell me, please, do you often write letters? I mean on a sheet of paper.
    How do you contact with your friends who live far away?
    How do you keep in touch your grandma or grandpa who live in another city?
    I see, you are the generation of mobile phones, computers and e-mails.
    But British people are fond of writing letters. 
    IV. Постановка цели и задач урока.
    Look at the screen and try to guess what we shall do (слайд 2). 
    Ученики определяют цели и задачи исходя из вопросов, заданных учителем и темы урока.
    Ss: today we’ll speak about some rules of writing personal letters.
    T: You are right. The theme of today’s lesson is writing a personal letter. As you know such letters are sent to friends, relatives. Usually there you can tell about your problems, feelings or ask for information or advice. Besides writing a letter is a part of your future exam.
    V. Основные этапы урока.
    1. Актуализация опорных знаний.
    Let us remember the structure of a letter. Look at the screen and describe it (слайд 3). 
    Учащиеся рассказывают о структуре письма. 
    2. Ознакомительное чтение (Reading for the main idea)
    You know that each piece of writing has a purpose. Let us do ex.1 at p. 36. Here you can see 6 letters and emails. Your task is: read and match them to description from A to F. Read and translate the description. I’ll give you some time to scan the extracts and complete the task.
    Учащиеся знакомятся с текстами упражнения для определения целей написания данных отрывков писем.
    Answer Key: A- 6 C- 5 E- 2 B- 1 D- 4 F -3
    3. Изучающее чтение (Detail reading)
    Предтекстовое задание (Pre-reading task)
    T: What makes a letter formal or informal? Ss: the choice of language.
    T: You are absolutely right. Look at the screen and find the differences (слайд 4). 
    Чтение (Reading activities)
    T: We’ll do ex. 2 on p. 36. Your task is to understand the style of semi-formal and informal letters.
    Задачей учащихся является максимально полное и точное понимание всей содержащейся в тексте информации.
    Послетекстовое задание (Post-reading task)
    T: Pupils, close your books, please, and work in pairs. You are to explain the rules to your partner.
    Проверка понимания текста: учащиеся объясняют прочитанные правила своими словами. Одна пара учеников приглашается к доске для ответа.
    Answer Key
    1 semi-formal (Looking forward to meeting you)
    2 informal (Hi Sally!)
    3 semi-formal (Regarding our recent telephone conversation …)
    4 informal (Lots of love)
    5 semi-formal (Dear Mrs Carter, I am writing on behalf …)
    6 informal (Hi Megan)
    4. Говорение.
    T: Look at ex. 3 on p. 36 and try to identify the possible recipient of a letter, place the people in the right position on the scale (слайд 5). 
    Answer Key
    a good friend ― letters 4, 6
    a school teacher ― letter 5
    a stranger you have spoken to on the phone ―letter 3
    a couple you are going to stay with in England ― letter 1
    a new friend of your own age ― letter 2
    5. Динамическая пауза.
    Hands up! Clap! Clap! Clap! Hands down! Shake! Shake! Shake! Hands on hips! Jump! Jump! Jump! Hop! Hop! Hop! Stand still! (динамическую паузу проводит дежурный ученик.)
    6. Проверка домашнего задания.
    T: Let us remember the previous lesson. Your home task was to give a piece of advice to the persons. Please, present your texts.
    Ученики представляют сообщения с советами, которые они дали по текстам предыдущего урока.
    7. Ознакомительное чтение (Reading for the main idea)
    T: Usually teenagers have problems communicating with peers and adults. They feel shy speaking, and writing letters may give them opportunity to ask for help and advice, to make friends, to meet a person with common interests.
    T: We’ll read texts in ex. 5 on p. 37 identifying the style and purpose of a letter. Два ученика читают тексты упражнения. Класс определяет стили текстов и комментирует стилистические различия.
    Answer Key
    A giving advice to a friend (informal)
    B asking for advice from an agony aunt (semiformal)
    The style is different because of the person the letter is being written to. We use an informal style for letters to friends and a semi-formal style for letters to people we do not know well or when we want to be more polite or respectful.
    Разбор структуры письма
    T: How does each letter begin? 
    How does each letter end? 
    How many paragraphs are there? 
    Which paragraph contains main subjects of the letter in detail? 
    Which paragraph contains closing remarks? 
    Which paragraph contains reasons for writing/opening remarks?
    Answer Key
    A begins with Dear Sarah and ends with Lots of love
    B begins with Dear Dr Kelly and ends with Diana Smith
    There are 4 paragraphs in each letter.
    Paragraphs 2 and 3 contain the main subject(s) of the letter.
    Paragraph 4 contains the closing remarks.
    Paragraph 1 contains the reason for writing/opening remarks. 
    And now name the style of a letter with your advice.
    Answer Key
    A giving advice to Maria (informal)
    B giving advice to Anna Ivanovna (semi-formal)
    C giving advice to Michael (informal)
    D giving advice to Lisa (informal)
    VI. Сообщение домашнего задания.
    At home you are to write letters to Maria, Michael, Lisa and Anna Ivanovna with your advice. Remember the rules of letter writing.
    VII. Подведение итогов.
    T: So, our work is finishing. What did we do at the lesson? (Учащиеся помогают учителю подвести итоги урока)
    T: OK. Today we have worked very well. And your marks are _______________. Thanks for your work. The lesson is over. Good-bye!
    
    
     
     
    
    
      
    
    
    
     

    Автор(ы): Брысякина И. Ю.

    Скачать: Английский язык 11кл - Конспект.docx

Презентация к уроку