Методический электронный образовательный центр Министерства образования Оренбургской области и Оренбургского государственного университета

Учителю
  • Быстрый поиск
  • Расширенный поиск
Тип материала:
Разделы:
Темы:

64. Еда (Сковородникова Н.С.)

Текст урока

  • Конспект

     Сковородникова Надежда Сергеевна,
    учитель английского языка
     МОАУ «СОШ №29 г.Орска»
    Название предмета: английский язык
    Класс: 10
    УМК: «Английский в фокусе», под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д, Михеевой И.В., 2012
    Уровень обучения: базовый
    Тема урока: «Еда»
    Общее количество часов, отведенное на изучение темы: 13 часов
    Место урока в системе уроков по теме: первый
    Цели урока:
    социокультурный аспект — знакомство с цитатой французского философа, юриста и кулинара Жана Антельм Брилья-Саварена;
    развивающий аспект — развитие способности к догадке (по словообразователь
    ным элементам, по аналогии с родным языком), способности к антиципации,
    сравнению, логическому изложению, развитие зрительной и слуховой памяти,
    внимания;
    воспитательный аспект — осознание своей культуры через контекст культуры
    англоязычных стран, воспитание уважения по отношению к другим культурам,
    уважительного отношения к собеседнику, формирование уверенности в себе
    и своих силах;
    учебный аспект — формирование лексических навыков говорения;
    Задачи урока: 
    -практиковать учащихся в употреблении слов, относящихся к теме «Еда»; 
    - практиковать учащихся в словообразовании; 
    - совершенствовать коммуникативные навыки учащихся по теме «Еда».
    Планируемые результаты: 
    Ученик будет знать:
    -отличать здоровую еду от нездоровой,
    Ученик будет уметь:
    - использовать лексику для коммуникации,
    -составлять однокоренные слова.
    Техническое обеспечение урока: проектор, презентация,  видео-материал.
    Дополнительное методическое и дидактическое обеспечение урока (плакаты)
    Содержание урока:
    Ход урока
    I. Организационный момент.
    Учитель: Good morning children. How are you today?
    Учащиеся: Fine, thanks.
    II. Речевая зарядка.
    Учитель: Do people live without food?
    Учащиеся: No, we can’t.
    Учитель: Do you want to be healthy?
    Учащиеся:Yes, we are.
    Учитель: Does health depend on food?
    Учащиеся:Yes, it does. 
    III. Целеполагание.
    Учитель: Today we are going to speak about food. The topic of the lesson is “Food”. (Слайд №1) We are going to speak about different fruit and vegetables, cooking methods. You will learn how colour is related to food.
    IV.Фонетическая зарядка.
                     Let’s prepare our tongues for speaking. Repeat after me. [b], [o], [t]. (Слайд №2)
    
    Betty Botta bought some butter,
    “But, she said, this butter’s bitter,
    But a bit of better butter will make my batter better”.
    So, she bought a bit of butter better than the bitter butter,
    And it made her batter better.
    So, it was batter Betty Botta’s bought a bit of better butter.
    It’s your turn to read it as quickly as you can.
    (Учащиеся: все читают шепотом, а потом 2 ученика вслух)
    V. Введение и отработка новых лексических единиц по теме.
    Учитель: Don’t mix up some words “food”, “dish”, “ meal”. Who wants to read?
    Учащиеся: Me. Food means something that people and animals eat, or plants absorb, to keep them alive. (Слайд №3)
     Dish means food prepared in a particular way as part of meal. (Слайд №4)
    Meal means an occasion when food is eaten, or the food which is eaten on such an occasion. (Слайд №5)
    Учитель: Open your books at page 102, look at exercise 1. Please, read the task.
    Учащиеся: Which of the following items are fruits vegetables? Find them in the picture above.
    What colour is each? Which of these words are countable/uncountable? What are their plural forms?
    Учитель: Let’s divided into 3 groups. The fist group will divide all words into 2 groups (fruit and vegetables). The second group will divide all words into groups according to their colours.   The third group will divide all these words into countable and uncountable nouns and name their plural forms. You have some minutes to be ready.
     (учащиеся делают задания по группам)
     Учитель: Your time is up. The fist group, please, read words denoting fruit. and vegetables).
    Учащиеся: The words denoting fruit are “grape, apple, orange, tomato, cherry, raisin, lemon, melon, strawberry, blueberry, pineapple, peach, pear, raspberry, plum, watermelon, banana, fig, lime”. The words denoting vegetables are “broccoli, carrot, corn, lettuce, celery, aubergine, pea, pumpkin, cabbage” (осуществляется групповой контроль) (Слайд №6)
    Учитель: The second group, please, read the words  according to their colours.   (Слайд №7-9)
    Учащиеся: 
    purple
    red
    green
    orange
    blue
    yellow
    grape
    plum
    fig
    aubergine
    apple
    tomato
    cherry
    strawberry
    raspberry
    watermelon
    apple, melon
    pear, lime
    watermelon
    broccoli
    lettuce, сabbage
    celery,pea 
    orange
    melon
    peach
    carrot
    pumpkin
    raisin
    blueberry 
    lemon
     melon
    pineapple
    pear
    banana
    corn
    
    Учитель:What colour is the largest group? 
    Учащиеся: It’s green.
    Учитель:What colour is the smallest one? 
    Учащиеся: It’s blue.
    Учитель: What fruit and vegetables have colours in their roots?
    Учащиеся:They are orange, blueberry.
    Учитель: The third group, please, read the countable nouns and then uncountable ones and name their plural forms. (Слайд №10)
    countable 
    uncountable
    Plural forms
    grape, apple, orange, tomato, cherry, raisin, lemon, melon, strawberry, blueberry, pineapple, peach, pear, raspberry, plum, watermelon, banana, fig, lime, carrot, lettuce,  aubergine, pea, pumpkin, cabbage
    
    Broccoli, 
    corn, celery
    grapes, apples, oranges, tomatoes, cherries, raisins, lemons, melons, strawberries, blueberries, pineapples, peaches, pears, raspberries, plums, watermelons, bananas, figs, limes
    some broccoli, carrots, some corn, lettuces, some celery, some aubergines, peas, pumpkins, cabbages.
    (групповой контроль)
    their score
    All words (29) were named correctly
    1-6 words were named incorrectly
    7-12 words were named incorrectly 
    13 words and <
    their mark
    5
    4
    3
    2
    Учитель: What compound words can you find?
    Учащиеся: They are strawberry, raspberry, watermelon, blueberry, pineapple. (Слайд №11-15)
    Учитель: How do you eat the following foods in your country? How do you prefer them? (упр.2 с.102) (Слайд №16-17)
     (Учащиеся составляют предложения по образцу в парах и осуществляется взаимопроверка)
    Учитель: Choose the correct word. Check in your dictionary. (упр.3 с.102)
    Учащиеся:1 still, 2 bitter, 3 spices,4 starving, 5 artificial,6 main (самоконтроль)
    VI. Организация чтения текста с целью извлечения запрашиваемой информации.
    Учитель: A  List which colour foods you ate yesterday. How do you think colour is related to food? Read the text on p. 103 to find out. (упр.4 с.103)
    (учащиеся читают текст)
    Учитель: Read the text again. Which colour food should you eat if…
    Учащиеся: (правильные ответы на слайде №19, осуществляется самопроверка)
    1. you have a difficult exam to study for? Orange 
    2. you are feeling very nervous about meeting someone? Green 
    3. you are worried about getting lines and wrinkles? Purple 
    4. you’ve been feeling a bit sad lately? Yellow 
    5. you are taking part in a championship swimming match? red 
    Динамическая пауза
    Учитель: Do you know “Autumn” by Antonio Vivaldi? 
    (учащиеся смотрят начало видео с музыкой А. Вивальди? Потом учитель делает музыку потише, и она становится фоном)
    Учитель: Close your eyes. Imagine that you are in the forest. It is autumn. The leaves  have different colours. The forest is beautiful. The air is fresh. You are gathering leaves you like.You are happy, energetic.  Just imagine these leaves are the food you can eat every day. You can eat food of different colours. Red food get you moving. Orange foods are for brain. Yellow foods  make you more optimistic. Green foods keep your emotions under control.  Eating food of different colours can control your lives. You’ll be happy and healthy. Open your eyes.
    Работа с лексикой по прочитанному тексту.
    Учитель: Find words in the text related to the body. Compare with a partner. Add some more (упр.5 с.103)
    Учащиеся: These words are “blind, mind, eyesight, a smile, tummy, teeth, bones, ear, brain, grinning.
    Учитель: Find the verbs/phrases which mean: (упр. 6 с.103)
    Учащиеся:
    1. Eat or buy sth you really enjoy = treat yourself  
    2. Get rid of = fight of 
    3. Depressed and miserable = down in the dumps
    4. Smiling broadly = frimming from ear to ear
    5. Looking for =  in a search of
    Подготовка  к ЕГЭ. Раздел «Словообразование».
    Учитель: Explain the words/phrases in  bold. Find all the root words and create word families.
    (Учащиеся составляют однокоренные слова)
    Boost-booster, boosting, boosted
    Brain-brainy
    Concentrate - concentration – concentrated
    Infer-infection, infectious, infected
    Sight –eyesight-sighted, sighting
    Optimism- optimistic, optimistically
    Emotion-emotionally, emotive, emotional
    Complain- complaint, complainer
    Rumble-rumbling, rumbled
    Sooth-soothing, soothed
    Physical – physically
    Hand –handful, handed, handing
    Create- creation/ creative, creativity, creatively
    VII. Развитие навыков неподготовленной диалогической и монологической речи.
    Учитель: Look at the food list you made in Ex. 4a. How healthy do you think it is? Discuss in pairs. (упр.7 с.102) (учащиеся работают в парах) (Слайды №21-№ 22)
    Учитель: Упр.8 Portfolio: Prepare a two-minute talk about improving eating habits using a rainbow diet. In your speech: say why we should have healthy eating habits mention ways a rainbow diet can help us recommend the diet. Some   tables can help you. (Приложение №1, Слайды №24-25) .
    (учащиеся составляют монологическое высказывания по ситуации)
    Учитель: Tell me what you eat, and I’ll tell you what you are.
    (Anthelme Brillat-Savarin, French lawyer and politician) 
    Учитель: Упр.9 Work out a healthy menu for Monday. Use various colours of food/drinks 
    
    VIII. Подведение итогов урока.
    (учащиеся подводят итоги, Слайд №26)
    Учитель: It’s your own choice what food to choose. (Слайд №26)
    Домашнее задание
     “5” Make a poster “Rainbow diet”
     “4” Work out a healthy menu for Monday (упр.9 с.103)
    I’m satisfied with your work. Your marks are…(выставление оценок) 
    
     
    
     

    Автор(ы): Сковородникова Н. С.

    Скачать: Английский язык 10кл - Конспект.docx

Презентация к уроку

Видео урока

Задания к уроку