Методический электронный образовательный центр Министерства образования Оренбургской области и Оренбургского государственного университета

Учителю
  • Быстрый поиск
  • Расширенный поиск
Тип материала:
Разделы:
Темы:

18. Cвободное время. Употребление фразовых глаголов (Степанова Ю.В.)

Текст урока

  • Конспект

     Степанова Юлиана Владимировна
    Учитель английского языка 
    МОАУ «СОШ№8 г. Орска им. А.К. Коровкина»
    
    Английский язык
    10 класс
    УМК «Английский в фокусе», под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д, Михеевой И.В., 2012
    Уровень обучения (базовый).
    Тема урока: «Свободное время. Употребление фразовых глаголов».
    Общее количество часов, отведенное на изучение темы - 1 час.
    Место урока в системе уроков по теме: 6 урок.
    Цель урока: Формирование навыков употребления герундия в монологической речи. Формирования навыков употребления фразовых глаголов.
    Задачи урока.
    Обучающая: закрепить новый материал «Фразовые глаголы».
    Развивающая: развивать способности к продуктивным речевым действиям.
    Воспитательная: воспитать культуру общения на английском языке.
    Здоровьесберегающая: предупредить переутомления учащихся путем смены деятельности и использования динамических пауз.
    Техническое обеспечение урока: компьютер.
    Содержание урока.
    1. Орг. момент.
    T: -Good morning! Glad to see you again! - Sit down!  Let’s start our lesson!
    2. Закрепление пройденного материала. Речевая зарядка
    T: Let’s remember our last lesson grammar material. I’ll start the sentence you‘ll continuе. 
    -I’m not keen on…..
    -I prefer………
    -I hate…………..
    -Alan enjoys……
    -Do you mind………….
    -Would you like………….
    3. Проверка домашнего задания.
    -What have you known about – ing form and the infinitive at our last lesson? Let’s remember our grammar material at page Grammar reference. Look at the slide (презентация).
    T:-And now we are going to practice this grammar material.
    T: Have you done your home ex.? Let’s check. Ex.5, page 14 in your workbooks.
    4 Совершенствование навыков употребления герундия.
    T:-Put the verbs in brackets in the infinitive or – ing form. Ex. 3, page 14.
    T:-And then let’s do Еx.4, page 14. Try to speak about yourself using the infinitive or – ing form.
    T:–I hate washing up dishes I’d love to read interesting books instead of it. …And what do you like? (Учащиеся строят предложения)
    5. Динамическая пауза.
    T: Look at the slide.
    6. Закрепление грамматического материала.
    T: Let’s revise our grammar material “Phrasal verbs”. Look at the table “Phrasal verbs” page 33.
    -Why these verbs are called phrasal? Answer please.
    -Open your textbooks Еx.6, page 33.
    -Let’s play. (Rules).
    -The 1st. student name the verb, the 2nd. find the sentence and put the right phrasal verb.
    (take in, take after, take out, take off, take up, take over.)
    -And do Еx.7, page 15 in your workbooks. Write down the sentences and choose the correct form.
    T; Right you are. And the next task is” Dependent prepositions”. Еx.7, page 33 in your textbooks.
    -Read the task. Do the game “Wrong phone”. (Rules).
    -The 1st. student read the sentence with the preposition and the 2nd make it himself.
    And the next task will be Еx.9, page 33.
    -The 1st. student read the sentence with the preposition and the 2nd paraphrase it using the preposition. 
    -Right you are.
    7. Подведение итогов. Рефлексия.
    T: What have you learned at the lesson? Look at this slide(приложение)
    T: Write down your home task Ex. 8, 9, page 15 in your workbooks. Your marks are……… Thank you for the lesson, good bye!
     

    Автор(ы): Степанова Ю. В.

    Скачать: Английский язык 10кл - Конспект.docx

Презентация к уроку

Задания к уроку